Історія Мацківської сільської бібліотеки


       Історія Мацківської СБФ.
    На сьогоднішній день в різних регіонах України існує велика кількість бібліотек, однією з таких бібліотек, є  Мацківська  сільська бібліотека філія, яка налічує  7615 примірників документів — це книг та періодичних видань. Найстарішими  книгами в бібліотеці є твори  І.П. Котляревського , А.П. Чехова, Т.Г. Шевченка, Г. Тютюнника «Зорані межі», які видавались в 1949—1950 рр.
     За свідченням історика — Івана Семеновича Лисенка, який народився в селі Мацківці в 1950 році, земська реформа в 1864 році привела до створення органів місцевого самоврядування — земство. Земства,  займалися господарськими і культурними питаннями, створювалися церковно --приходські школи (ЦПШ) та 4-х класні школи, лікарні. В с. Мацківці земство побудувало 2-х класну та 4-х класну ЦПШ ,  директором і вчителем «Закону Божого», як правило був  священник . З 1874—1917 рр. ним був    Петро Іванович   Пятецький .  В школі вивчали «Закон Божий», церковний спів, граматику, математику, географію та малювання. При школі діяла і шкільна бібліотека. Це і є перша бібліотека, яка була на селі  приблизно 140 років тому. В бібліотеці на той час були такі книги, як Псалтир, Біблія, буквар. В селі Мацкова Лучка була побудована  2-х класна школа паном Іваницьким. Це дворянин, який  займав великий пост в Міністерстві шляхів сполучення в Петербурзі, а маєток його був у с. Мацкова Лучка.  Історик Лисенко І.С. вважає, що цей період, коли  відкрилась Церковно -- приходська школа, можна назвати і роком заснування бібліотеки на селі.
   Після Революції ці школи стали   Державними і проіснували по цей час. А ще в ці роки виникли хати — читальні , як правило, там де молодь сходилась на досвітки — «по кутках». Так, в хаті діда, Лисенка І.С. по материній лінії  Панченко М.П. (1887-1933) помер від голоду – діяла хата-читальня з 1920 по 1938рр.Тут пройшли школу і стали  вчителями: Лантух І.В .— директор школи, історик, Панченко О.М. — математик,  Ляшко І.І .— математик , академік.
     В 1930 роках організовувались колгоспи, такі як: Прапор Комунізму, Зоря Комунізму та Маяк Комунізму. При колгоспах був і  клуб, в якому була бібліотека  з невеликою кількістю книг. А в роки війни багато книг було знищено, тому що німці бомбили село.  А вже в післявоєнні часи, в 1950 році, коли був створений колгосп «Шлях до Комунізму» побудували  новий деревяний  клуб у селі, де була й бібліотека, в якій працювала  дружина голови колгоспу --  Ілик  Діна Іванівна . Оскільки, до 1955 року в селі не було радіо, то книга була першим і єдиним джерелом знань. Телебачення зявилось десь приблизно в 1967 році, то на той час бібліотеку відвідували майже всі жителі села. Книги були різних жанрів, дуже багато було дитячої літератури, навіть всі томи казок « Тисяча і одна ніч»
    До 50-річчя Жовтневої революції, в 1967 році побудували новий двоповерховий будинок культури,  який діє й по цей час,  де на другому поверсі  була бібліотека, в якій працювала Зелик Ольга  Захарівна потім бібліотекарі змінювались. Більше тридцяти років працювала Верещака Т.М.  А вже з 2002року і по даний час,  завідувачем  Мацківською СБФ працює Бобрик Н.А.
    В бібліотеці проводяться багато масових заходів, діють  клуби за інтересами для дорослих -- « Дивоцвіт» та для дітей «Дзвіночок» на яких члени клубу обмінюються цікавими порадами, рецептами, а діти мають змогу навчитися робити вироби власноруч, показати театральну виставу найменшим читачам та багато іншого.  До  200-річчя з дня народження Тараса Шевченка ,  80-річчя з дня народження Василя  Симоненка, 25-річчя з дня Незалежності України, 30 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС. Функціонують різні книжкові виставки, надходять до бібліотеки книги сучасних поетів та письменників. При бібліотеці та будинку культури діє клуб «Надвечір’я», де кожного року вшановуємо земляків, ветеранів праці, чорнобильців, ветеранів війни.
    В 2011році в Мацківському СБК та в бібліотеці відбулася зустріч із головою Полтавської обласної ради Петром Вороною, який подарував збірку книг  Лубенського письменника В.К.Малика. До нашої бібліотеки звертаються читачі  навіть із столиці,  цікавляться книгами поетів земляків, а також періодичними виданнями, дарують книжки із своїх бібліотек.
  В 2016 році Мацківська бібліотека має комп’ютер із доступом до Інтернету, а також створений в мережі Інтернет свій  Блог Мацківської сільської  біюліотеки та є електронна адреса -- mackivcibibl@gmail.com
   На мою думку, не можна уявити життя без книги, без цікавих журналів, а також без бібліотеки. Бібліотека завжди була своєрідним провідником у світ книги, і також тим місцем,  де кожен читач має змогу відпочити і зрости духовно. Основне завдання бібліотеки — це зорієнтувати користувачів на систематичне читання,  навчити самостійно здійснювати пошук літератури, а найменших читачів — зацікавить книгою.


                                                                                                    Бобрик Н.А.
                                                                                          Завідувач Мацківської СБФ

Немає коментарів:

Дописати коментар